Avíza

Apická bulózna choroba pľúc


Bululárna choroba pľúc je najbežnejšou formou emfyzému. Je to choroba, ktorá sa vyznačuje abnormálnymi a zväčšenými vzduchovými priestormi v pľúcach, spolu so zhoršovaním alveolárneho tkaniva, čo je v podstate pľúcne tkanivo, ktoré tvorí steny medzi vzduchovými vakmi. Termín „apikálny“ jednoducho znamená, že choroba sa nachádza v hornej časti pľúc.

Definovanie znakov bulóznej choroby pľúc

Spôsob, akým sa bulózna pľúcna choroba líši od iných emfyzémových chorôb, je ten, že zväčšené priestory naplnené vzduchom medzi alveolárnym tkanivom sú tvorené malými pľuzgiermi nazývanými „bully“. Každá bulla má priemer viac ako 5 mm a je naplnená tekutinou vo vnútri jej tenkých membránových stien. Čo spôsobuje, že tieto bully sú také nebezpečné, je to, že zaberajú veľa miesta a bránia pľúcam v správnom extrahovaní a sťahovaní, čo sťažuje dýchanie.

Krv potrebuje kyslík

Bez toho, aby sa pľúca správne rozťahovali a sťahovali, pľúca nedokážu prijať toľko kyslíka, koľko je potrebné. Nielenže to predstavuje problém pre naše zásobovanie vzduchom, ale to vytvára ďalší problém v tom, že nedáva dostatok krvi v krvi. Naša krv potrebuje kyslík na spaľovanie živín a dáva bunkám energiu na prežitie.

Príčiny bulóznej choroby pľúc

Väčšina ľudí s bulóznou chorobou pľúc sú fajčiari cigariet. Je dokázané, že fajčenie spôsobuje vývoj bulúl a môže spôsobiť ďalšie pľúcne ochorenia, ako je chronická bronchitída a intersticiálna choroba pľúc spojená s respiračnou bronchitídou. Ľudia, ktorí tiež používajú marihuanu, sú spojení s bulóznou chorobou pľúc. Skutočnosť, že užívatelia marihuany vdychujú a fajčia vo svojich pľúcach omnoho dlhšie ako používatelia tabaku, ich robí náchylnejšími na túto chorobu.

Fajčenie cigariet nie je jediným dôvodom bulóznej choroby pľúc. Vyskytli sa prípady, keď sa k tejto chorobe dostali banícki pracovníci a iní uhoľní pracovníci.

Príznaky

Emfyzematózne bully môžu spôsobiť veľa respiračných problémov vrátane dýchavičnosti. Ľudia s týmto ochorením sa tiež môžu ľahko fyzicky unaviť, pretože telo nemôže prijímať normálne množstvo kyslíka, ktoré potrebuje.

Nemocné ochorenie pľúc môže tiež viesť k všetkým typom infekcií, a preto väčšina ľudí liečených týmto ochorením musí brať antibiotiká.

Ošetrenie

Liečba tohto ochorenia sa môže líšiť. Chirurgia je predpísaná ľuďom s emfyzematóznymi bullami, ale tí, ktorí majú príznaky chronického kašľa, by sa mohli chcieť pozrieť na inhalačnú liečbu, ako je ipratropiumbromid. Steroidná terapia je tiež populárnou liečbou pľúcnych ochorení, ale je len východiskovým bodom pre iné liečby. Celkovo vzaté, bez ohľadu na predpísanú liečbu, prvým krokom k prekonaniu choroby je prestať fajčiť.