Avíza

Futbalové pravidlá FIFA pre hádzanú

Futbalové pravidlá FIFA pre hádzanúWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hádzaná lopta je hovorový výraz, ktorý sa vzťahuje na zákaz úmyselného zaobchádzania s loptou - rukou alebo pažou - ktorý zaviedla medzinárodná riadiaca organizácia futbalu FIFA. Pravidlá FIFA sa riadia americkým futbalom, čo znamená, že pravidlo hádzaného sa vzťahuje na mládežnícku ligu, školské a univerzitné hry a futbal Major League.

Histórie

Prvý pokus o kodifikáciu futbalových pravidiel urobili vysokoškolskí študenti na univerzite v Cambridge v 40. rokoch 20. storočia, ktorí v tom čase dovolili chytiť loptu. Futbalová asociácia bola založená v roku 1863 a eliminovala hranie lopty rukami. Rada pre medzinárodný futbalový zväz bola založená v roku 1886 a tvorila zákony hry, ktorá zakazuje manipuláciu s loptou okrem brankára. FIFA bola založená v roku 1904 a pripojila sa k IFAB v roku 1913. V roku 1912 bolo brankárom zakázané manipulovať s loptou mimo pokutového územia. Nedávno FIFA zakázala brankárom manipulovať s loptou, ktorú im odovzdáva alebo hodí spoluhráč.

Sankcie

Priamy voľný kop bude udelený súperovi, ak hráč úmyselne manipuluje s loptou. Priamy voľný kop znamená, že hráč môže skórovať priamo z priameho kopu - na rozdiel od nepriameho voľného kopu, ktorý sa musí následne dotknúť spoluhráčov, aby bol strelený gól. Ak sa ručná lopta odohráva vo vnútri pokutového územia družstva, je udelený pokutový kop. Ak podľa názoru rozhodcu hráč odmietne súperovi gól alebo viditeľnú príležitosť streliť gól, dostane červenú kartu a odošle ju.

Interpretácia rozhodcov

Ak sa dotknete lopty rukou alebo rukou, nemusí to nevyhnutne viesť k tomu, že sa lopta dotkne ruky. Americký futbalový rozhodca Victor Matheson poznamenáva, že sa jeho lopty musí úmyselne dotknúť paže alebo ruky hráča. Ak sa loptička odrazí a neúmyselne zasiahne ruku hráča, nejde o loptičku. USSF radí rozhodcom používať pravidlo, že „manipuluje, ak hráč hrá loptu, ale nie manipuluje, ak lopta hrá hráča“.

Výnimky

Najväčšia výnimka z pravidla ručnej lopty spočíva v tom, že brankár môže s loptou manipulovať vo vnútri vlastnej pokutového územia. Mimo pokutového územia sa uplatňujú bežné pravidlá. Okrem toho nemôže s loptou manipulovať, ak ju dostane spoluhráč zo strany pešo alebo vhadzovaním. Hráči majú povolené - a v skutočnosti sú povinní - manipulovať s loptou počas hádzania. Rozhodca môže tiež povoliť hru pokračovať, ak hráč, ktorý sa neprevinil útokom, má výhodu umožňujúcu streliť potenciálny cieľ.