Avíza

Front Squat Machine Vs. Barbell Squats


Squat je základnou súčasťou každého pokročilého programu na vzpieranie. Toto cvičenie sa zameriava predovšetkým na štvorhlavý sval a je základným cvičením pre pokročilejšie vleky, ako sú napríklad elektrické čističe (pozri odkaz 1). Môžete robiť drepy pomocou rôznych zariadení, aj keď barbell je najbežnejší. Stroje na predné drepy môžu poskytnúť množstvo výhod a nevýhod v porovnaní s klasickou činkovou verziou.

Svalové zisky

Rovnako ako každé cvičenie s voľnou váhou, drepy s činkou sú vo všeobecnosti efektívnejšie pri vytváraní svalových ziskov ako pri stroji na predné drepy. Stroje pomáhajú vyvážiť tyč a podopierajú časť nákladu, pričom kladú menší dôraz na menšie stabilizačné svaly v chrbte, nohách a brušných svaloch. Zisky v maximálnej sile sú podobné medzi voľnými váhami a strojmi, aj keď činky v dreve poskytujú väčšie výhody pre neuromuskulárnu koordináciu a rovnováhu.

Adaptácie spojivového tkaniva

Drepy s činkou na rozdiel od predného drepového stroja poskytujú väčší úžitok pre kosti, šľachy a vazy podporujúce zapojené svaly. Pri cvičení na voľnej váhe sa kladie veľký dôraz na axiálny skelet a spojovacie tkanivá. Výsledkom je, že kosti zvyšujú hustotu a spojovacie tkanivá zvyšujú pevnosť v ťahu. Stroje na predné drepy nesú časť zaťaženia a stabilizujú zaťaženie, pričom kladú menší dôraz na axiálnu kostru, šľachy a väzy.

Bezpečnosť

Stroj predného drepu je bezpečnejší pre ľudí, ktorí sa učia správne drepovať. Tieto stroje sú vybavené mechanizmami, ktoré zabraňujú pádu hmotnosti na zdvíhač, a vedená dráha tyče poskytuje menej priestoru pre technické chyby, ktoré by mohli viesť k zraneniu. Nesprávna technika predného drepu s činkou by mohla spôsobiť vážne zranenie.

Jednoduchosť

Pri učení predného drepu môže byť používanie stroja jednoduchým a efektívnym zariadením na koordináciu tréningu a základnú techniku. Z dôvodu bezpečnostných mechanizmov pri používaní stroja na predné drepy zvyčajne nepotrebujete spotter. Niektoré stroje na predné drepy nevyžadujú problémy s pridávaním alebo odstraňovaním dosiek s vysokou hmotnosťou, pretože sa spoliehajú na kladku alebo pákový systém. Na rozdiel od činky môžete upravovať nastavenia na prednom drepovom stroji, aby ste nemuseli ťahať pruh nad zem. Tento dodatočný manéver môže pridať ďalší stupeň náročnosti vo verzii barbell.