Avíza

Gyrotonic Vs. Pilates


Keď ste si mysleli, že ste v pohode, keď robíte Pilates, jeho bratranec, gryrotonik, vstúpi na scénu. Spočiatku sa tieto dva systémy zdajú podobné. Zvyšujú silu a flexibilitu a ponúkajú tréningové vybavenie a vybavenie bez vybavenia. Rovnako ako nemecký rodák Joseph Pilates navrhol svoj systém na prekonanie detských chorôb, ako sú krivice a astma, vytvorila rumunská tanečnica Juliu Horvath gyrotonické cvičenie na rehabilitáciu zranení bedrovej a Achillovej šľachy. Aj keď tieto dve metódy zdieľajú podobné teórie cvičenia, líšia sa v skutočnej praxi.

Mats vs Stoličky

Cvičenia bez pilates sa vykonávajú na cvičebnej podložke. Systém zahŕňa cvičenia na chrbte, na bruchu, na bokoch, na kolenách a pri niektorých príležitostiach aj na stojacich pozíciách. Keď hovoríte o týchto cvičeniach bez vybavenia, jednoducho ich označujte ako Pilates mat. Naproti tomu Juliu Horváth dal cvičeniam telesnej hmotnosti meno „Gyrokinesis“. Zatiaľ čo niektoré z týchto pohybov sa vykonávajú na cvičebnej podložke, mnohé z nich sa robia, keď sedíte vzpriamene na stoličke.

Čiary vs. špirály

Lineárne a kruhové pohyby tvoria repertoár tréningu oboch systémov. Pilates sa nakláňa k lineárnym pohybom, zatiaľ čo gyrotonický systém je známy svojimi špirálovými pohybovými vzormi. Obe techniky prospievajú telu rôznymi spôsobmi, ale športovci zapojení do rotačných športov - napríklad golf, tenis a baseball - by mohli mať výnimočné výhody zo šikmých cvičení gyrotonickej metódy. Interpreti konkrétnych tanečných foriem môžu tiež uprednostňovať jeden systém pred druhým. Napríklad tanečná technika Martha Graham predstavuje sériu zložitých špirálovitých pohybov. Grahamový tanec Terese Capucilli povedal „Dance Magazine“, že uprednostňuje gyrotonické cvičenie, pretože „v tele vytvára špirály, ktoré sú v synchronizácii s Grahamovou technikou“.

Porovnanie vybavenia

Joseph Pilates vyvinul rôzne vybavenie, vrátane reformátora, Cadillaca a stoličky, spolu s menšími prístrojmi, ako je hlaveň a kruh fitness. Juliu Horvath vytvoril jeden kus vybavenia a nazval ho Gyrotonický expanzný systém. Väčšina zariadení Pilates používa pružinový a bungee lanový systém na odpor, zatiaľ čo systém Gyrotonic Expansion System používa závažia a kladky. Aj keď je Pilates starším z týchto dvoch systémov, vďaka modernej technológii má veľa strojov priestorový vzhľad, zatiaľ čo obrovské drevené gyrotonické stroje by sa hodili priamo do románu steampunk.

Semenné centrum vs Powerhouse

Vaše základné svaly nazývané akýmkoľvek iným menom sú rovnako dôležité pre vaše celkové zdravie a pohodu. Joseph Pilates a Juliu Horvath mali rôzne spôsoby, ako ich opísať, ale obaja muži boli ďaleko pred časom. Joeova elektráreň obsahovala rektálny abdominis, vonkajšie šikmé oblasti, vnútorné šikmé oblasti, transversus abdominis, bránicu, multifidus, panvové dno, aduktory a svalovú skupinu glute. Juliuove semenné centrum má metafyzické dôsledky. Master gyrotonická trénerka Lisa Marie Goodwin povedala „IDEA Fitness“, že „„ Semenné centrum alebo žĺtkové centrum je miestom klíčenia, kde začína životná sila. Začína z energetického tela a presúva sa do fyzického alebo anatomického tela. ““