Avíza

Ako používať kvapkadlá


Podľa Mosbyho lekárskeho slovníka je kvapkadlom sklenená alebo plastová skúmavka, ktorá je na jednom konci úzka a na druhom konci má gumenú časť, ktorá sa stlačí, aby sa vydala tekutá medikácia. Lieky dostanú jednu kvapku po druhom. Kvapkadlá prichádzajú v rôznych mierkach a používajú sa z rôznych dôvodov. Existujú očné kvapkadlá, ušné kvapkadlá a kvapkadlá používané na výdaj liekov deťom. Tento článok vám ukáže, ako správne používať kvapkadlá.

Podržte kvapkadlo vo zvislej polohe a skontrolujte, či nie je kvapkadlo prázdne. Ak bol kvapkadlo zabalené osobitne, možno ho pred použitím budete musieť jemne opláchnuť. Ak išlo o lieky, nezabudnite vytlačiť všetok prebytok z kvapkadla a do fľaše lieku.

Jemne stlačte gumený koniec kvapkadla pomocou palca a ukazováka. Toto vytlačí prebytočný vzduch z kvapkadla a pripraví kvapkadlo na vysatie lieku.

Vložte kvapkadlo do fľaše. Prestaňte mačať gumený koniec, ale pokračujte v skladaní na kvapkadle. Zdvihnite kvapkadlo tak, aby ste videli, koľko lieku je v kvapkadle.

Jemne stlačte gumený koniec, až kým nebude liek vyrovnaný podľa potreby merania.

Pustite gumový koniec. To spôsobí, že sa objaví vzduchová bublina a bude vyzerať, že liek je mimo merania, ale v kvapkadle máte správne množstvo.

Tip

  • Po opláchnutí kvapkadla sa uistite, že je pred použitím úplne suchý. Kvapkadlo držte mierne vo fľaši, aby sa uľahčilo vydávanie prebytočnej tekutiny späť do fľaše. Pri meraní množstva, ktoré potrebujete, sa dostanete kvapkadlom na úrovni očí.

Tip

  • Ak kvapkadlo prichádza s liekom, vždy použite kvapkadlo, ktoré je súčasťou balenia. Použite meranie predpísané lekárom.