Avíza

Aké svaly funguje skákacie lano?

Aké svaly funguje skákacie lano?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Skákajúce lano je ľahký, relatívne lacný spôsob, ako zacieliť na široké spektrum svalových skupín. Pri skákaní cez švihadlo je horné aj dolné telo zapojené. Je to aktivita, ktorá nielen posilňuje kardiovaskulárne zdravie, ale môže tiež ovplyvniť pevnosť kostí, pohyblivosť, koordináciu a celkovú výdrž. Špičkoví športovci nie sú jediní, ktorí môžu ťažiť zo skákania cez švihadlo; je to skvelý spôsob, ako začať každodenné cvičenie. Pred začatím cvičebného programu sa poraďte so svojím lekárom, najmä ak máte zdravotné problémy.

Svaly dolnej časti tela

Takmer všetky svaly nôh sú vypracované, keď skočíte na lano. Počas každej revolúcie lana sa na skok a pristávanie pristupuje všetko od teliat po hamstringy až po napínacie svaly na stehnách. Jadrové svaly v abs sú tiež zapojené, najmä pri skokových variáciách, ktoré vyžadujú mimoriadnu rovnováhu, ako napríklad skok s jedným ramenom.

Svaly hornej časti tela

Horná časť tela sa prepracúva aj pri preskočení lana. Keď hojdáte lano, svaly v ramenách a pažiach sa uvedú do činnosti spolu s zápästiami a rukami. Zadné a hrudné svaly sú tiež zapojené, najmä do skákajúcich variácií, pri ktorých ruky prechádzajú cez telo.

Pretože skákanie cez švihadlo je samozrejme aeróbne cvičenie, kardiovaskulárny systém dostáva dobré cvičenie so zvyšovaním srdcovej frekvencie a dýchania.

Maximalizácia cvičenia skokového lana

Je tu viac skákacích šnúr ako len štandardný skok na dve nohy. Jedným zo spôsobov, ako zosilniť intenzitu tréningu, je pridať zložitejšie pohyby, napríklad zahrnúť vysoký krok alebo presunúť vašu polohu pristátia zľava doprava. Zvýšenie rýchlosti každej otáčky lana môže tiež pomôcť maximalizovať tréning.

Ďalšou možnosťou cvičenia so švihadlovým lanom je použitie ťažného lana. Rovnako ako normálne lano (tiež nazývané rýchlostné lano) sa môže použiť na zvýšenie pohyblivosti a koordinácie, vážené lano sa môže použiť na budovanie výdrže v ramenných a zadných svaloch. Vážené laná môžu byť v rozsahu od jednej do šiestich libier.

Ak je skákacie lano myslené ako zahrievanie, potom je ideálne 10 minút pred pokračovaním v tréningu. Ak je vaše cvičenie hlavným zameraním na lano, malo by byť trvanie 20 až 30 minút rôzneho pohybu pri rôznej intenzite.

Športový úžitok

Skákajúce lano je často spojené najmä s boxermi, ale veľa ďalších športovcov môže mať z dobrého cvičenia na skákanie cez lano úžitok. Športovci, ktorí používajú opakované pohyby ramien, napríklad volejbalisti a softballové a baseballové džbány, by mohli ťažiť najmä z vážených švihadiel. Športovci, ktorí hrajú raketové športy, ako napríklad tenis alebo raketový futbal, môžu tiež ťažiť z poskakovacieho lana, pretože posilňujú priľnavosť a svaly okolo lakťov a zápästí.

Skákacie lano je dobré aj pre športovcov, ktorí rehabilitujú zranenia. Je to aktivita s nižším dopadom ako pri behu, ale stále podporuje posilňovanie svalov a väzov.