Avíza

Príčiny huby v ústach

Príčiny huby v ústach


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Orálna huba, často označovaná ako orálna drozd alebo kandida, je pomerne bežným zdravotným stavom. Ak sa u vás objaví pleseň v ústach, všimnete si, že sa zdá, že váš jazyk a líce sú pokryté bielymi léziami. Tieto lézie, ktoré často vyzerajú ako tvaroh, sa môžu občas vytvoriť na krku, ďasnách, mandlích a dokonca aj na streche úst.

Zatiaľ čo ústna huba sa zvyčajne vyvíja rýchlo, môže sa stať chronickým ochorením, ak ju nebudete liečiť správne a / alebo nezistíte príčinu svojej infekcie. Pokiaľ to nie je identifikované a liečené, drozd sa môže šíriť do ďalších častí tela vrátane kože, pľúc a pečene.

Choroby

K rozvoju huby v ústach môže prispieť niekoľko chorôb. Patria sem cukrovka (ak nie je pod kontrolou), rakovina, HIV a sucho v ústach.

Ak máte napríklad cukrovku, vaše telo nie je schopné kontrolovať hladinu cukru v krvi. Cukor pomáha podporovať rast kvasníc; preto u pacientov s cukrovkou je väčšia pravdepodobnosť, že sa vyvinú ústne huby.

Pacienti s rakovinou a HIV často potlačujú imunitný systém kvôli svojej chorobe a liekom a liečení, ktoré podstupujú. Potlačený imunitný systém nemôže účinne bojovať proti kandidám, ktoré vedú nielen k plesniam v ústach, ale aj k iným infekciám spôsobeným kvasinkami.

Ak máte niektorú z týchto chorôb, zistíte, že máte sucho v ústach. Sliny udržujú vlhkosť úst. Keď ústa vyschnú, stáva sa ideálnym prostredím pre rast kandidy, čo vedie k plesniam v ústach.

Tehotenstvo

Lekári si nie sú stopercentne istí, prečo u tehotných žien existuje zvýšené riziko drozdu. Väčšina z nich verí, že u tehotných žien sa vyvinú huby v ústach kvôli veľkým hormonálnym zmenám, ktoré sa vyskytujú v priebehu tehotenstva. Tieto hormonálne posuny môžu mať tiež vplyv na imunitný systém.

U mnohých žien sa počas tehotenstva vyvinie gestačný diabetes - stav, ktorý zvyčajne po pôrode zmizne. Pretože tehotné ženy majú obmedzené množstvo a druh liekov, ktoré môžu užívať, je často veľmi ťažké kontrolovať hladinu cukru v krvi.

Ak sa u vás počas tehotenstva vyvinú huby alebo drozd, lekár sa vás môže pokúsiť liečiť liekmi pre deti (pretože nie sú na tele také tvrdé). Možno budete tiež potrebovať sklon k prírodným liekom, ako je napríklad obyčajný jogurt, aby ste podporili rýchlejšie liečenie.

Fajčenie

Fajčenie môže prispieť k plesniam v ústach, a ak máte infekciu, fajčenie zhoršuje váš stav. Fajčenie narušuje prirodzenú rovnováhu baktérií v ústach a súčasne ničí sliznice, ktoré chránia ústa, krk a pľúca. Ak fajčíte pravidelne a nadmerne, máte vyššie riziko vzniku drozdu.

Umelý chrup

Samotné nosenie zubných protéz vám nespôsobí rozvoj plesní v ústach. Avšak, nosenie protéz a nie správne starať o nich a zvyšok vašich úst bude. Odstráňte svoje zubné protézy každý deň kvôli namočeniu a vyčisteniu; počas tejto doby si veľmi opatrne čistite ďasná a jazyk.

Ak sa vaše zubné protézy nehodia správne, môžu spôsobiť slzy alebo slzy v slizniciach úst. Ak k tomu dôjde, slza bude slúžiť ako vstupný otvor pre Candidu do tela a rast. Ak sa vaše zubné protézy nehodia správne, okamžite navštívte svojho zubného lekára. Potrebujete len niekoľko jednoduchých úprav, aby ste sa vyhli bolestivej a nepohodlnej plesni v ústach.

Antikoncepcia

Všetky formy antikoncepcie sa používajú na zmenu rovnováhy hormónov v tele, aby sa zabránilo tehotenstvu. V dôsledku tejto zmeny sa u mnohých žien vyvinie infekcia plesňami alebo vaginálnymi kvasinkami ako vedľajší účinok užívania antikoncepčných tabliet.

Po prvých mesiacoch novej metódy kontroly pôrodnosti sa u vás môže vyvinúť infekcia Candida. Dobrou správou je, že vaše telo sa pravdepodobne prispôsobí novým hladinám hormónov a plesňové a iné súvisiace infekcie sa začnú objavovať menej často. Ak sa u vás objavia plesne pravidelne, možno bude potrebné, aby ste sa porozprávali so svojím lekárom o nájdení inej metódy kontroly pôrodnosti.

Antibiotiká

Antibiotiká ničia nielen zlé baktérie spôsobujúce ochorenie vo vašom tele, ale aj prírodné baktérie, ktoré vo vašom tele žijú vždy. Preto po užití antibiotík zažijete v ústach zníženú hladinu prírodných baktérií; Pretože baktérie už nie sú prítomné, aby vás ochránili, môže huba známa ako candida nájsť vaše ústa tým najlepším miestom na pestovanie.

Jedzte jogurt alebo užite nejaký probiotický doplnok, keď dokončíte liečbu antibiotikami. Pomôže vám to zabrániť infekciám hubami v ústach.