Avíza

Normálne úrovne HBA1C

Normálne úrovne HBA1C


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Spolu so samotným testovaním hladiny glukózy v krvi je test HbA1c dôležitým meradlom toho, ako efektívne sa lieči diabetes. Aj keď samočinné testovanie poskytuje odčítanie glukózy v krvi v okamihu odberu krvi, ktoré kolíše počas dňa, test HbA1c, ktorý sa vykonáva v laboratóriu, odhalí priemernú hladinu glukózy v krvi za dva až tri mesiace. Pretože hladina glukózy HbA1c nie je ovplyvnená kolísaním hladín glukózy za hodinu, ako je jedlo, je táto hodnota skôr obrazom kontroly glukózy.

Čo test meria

HbA1c test meria množstvo glukózy priľnutej k hemoglobínu v červených krvinkách. Hemoglobín je časť krvných buniek, ktorá prenáša kyslík. Molekuly glukózy v krvnom riečisku sa držia hemoglobínu a zostávajú tam počas života bunky asi 120 dní. Test teda využíva životný cyklus červených krviniek a odhaľuje priemernú hladinu glukózy siahajúcu dva až tri mesiace. Výsledky sú vyjadrené ako "percents", ktoré sa môžu rovnať nameraným hodnotám glykémie v plazme pri každodenných testoch.

Normálne úrovne

Hodnota glukózy HbA1c u nediabetikov je 5 až 6 percent. Cieľom pri liečbe cukrovky je dosiahnuť cieľový výsledok hba1c 7% alebo menej blízky normálu. Je dôležité mať na pamäti, že HbA1c môže odrážať spriemerovanie periódy vysokých hladín glukózy s periódou nízkych hladín glukózy, takže tento test sám osebe nestačí ako dôkaz kontroly glukózy.

Porovnania čísel

Podľa online diabetu zdrojov sa hodnota HbA1c 6,9 percent rovná priemernej dennej hladine glukózy v plazme 168; 6,8% zodpovedá priemeru 165; 6,7% zodpovedá priemeru 161; 6,6% zodpovedá priemeru 158; 6,5% zodpovedá priemeru 154; 6,4% zodpovedá priemeru 151; 6,3% zodpovedá priemeru 147; 6,2% zodpovedá priemeru 143; V priemere 140; 6,0% zodpovedá priemeru 136; 5,5% zodpovedá priemeru 118; 5,0 percenta zodpovedá priemeru 101; 4,5 percenta zodpovedá priemeru 83; a 4,0 percenta zodpovedá priemeru 65.

Podmienky, ktoré sú skreslené

Chronické nadmerné požívanie alkoholu, zlyhanie obličiek a vysoké hladiny triglyceridov v krvi môžu spôsobiť falošne vysoké hodnoty HbA1c. Nedostatočná produkcia hemoglobínu, strata krvi a kosáčikovité bunky môžu spôsobiť falošne nízke hodnoty HbA1c.

Ako často sa majú testovať

Ak ste v poslednom čase diagnostikovali cukrovku alebo sa zmenili lieky, lekár pravdepodobne bude chcieť urobiť test HbA1c každé tri mesiace. Ak ste dosahovali cieľový rozsah s výsledkami HbA1c, lekár môže požiadať o vyšetrenie každých šesť mesiacov.