Avíza

Príznaky pseudoseizures

Príznaky pseudoseizures


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Termín "pseudózové záchvaty" opisuje udalosti, ktoré sa objavujú na povrchu ako záchvaty epilepsie, ale u pacientov, ktorí nie sú epileptickí. Namiesto toho sú tieto záchvaty spôsobené abnormálnou psychológiou a ako také sa často považujú za typ poruchy konverzie. Poruchy konverzie sú stavy, pri ktorých pacient trpí príznakmi chorôb, ktoré v skutočnosti nemá.

Všeobecný popis záchvatov

Aby sme pochopili, čo je pseudoseizure, je dôležité porozumieť všeobecnej charakteristike záchvatu. Záchvaty môžu mať mnoho podôb, ale vo všeobecnosti zahŕňajú náhlu zmenu správania, funkcie tela, pocitov alebo pohybu. Záchvaty sa môžu pohybovať od náhleho a nedobrovoľného trhania končatín až po dočasnú stratu poznania a „zamrznutie“ počas činností (známych ako čiastočné záchvaty).

Pseudózové stavy verzus záchvaty

Príznaky pseudózového záchvatu sú veľmi podobné príznakom epileptického záchvatu, s výnimkou toho, že ich pôvod je psychologický, nie neurologický. Jednou z charakteristík epileptického záchvatu je to, že počas záchvatu dochádza k abnormálnemu výboju elektriny z mozgu. Pri pseudoseizure nedochádza k takému výtoku.

Charakteristické črty

Určité správanie sa vyskytuje častejšie pri pseudózach ako pri epileptických záchvatoch. Napríklad osoba, ktorá má pseudózové záchvaty, s väčšou pravdepodobnosťou uhryzne špičku jazyka (počas skutočného záchvatu sa epileptický jazyk kríva a jej špička je často neprístupná pre zuby). Medzi ďalšie charakteristiky pseudózového záchvatu patrí záchvat s postupným nástupom, jeho trvanie dve alebo viac minút a osoba, ktorá počas záchvatu zavrie oči. Pseduoseizúry často zahŕňajú pohyb hlavy pacienta zo strany na stranu, čo sa zriedkavo vyskytuje pri epileptických záchvatoch.

Diagnóza

Elektroencefalogram (EEG) môže vylúčiť epilepsiu u osoby trpiacej pseudózami. Tento test zahŕňa pripojenie série elektród na pokožku hlavy pacienta na sledovanie elektrickej aktivity jej mozgu. Ako je uvedené vyššie, pseudózové záchvaty postrádajú abnormálnu elektrickú aktivitu charakteristickú pre epileptické záchvaty. Okrem toho mnoho epileptických záchvatov bude mať za následok uvoľnenie hormónu známeho ako prolaktín, ktorý je prítomný v krvi po záchvate. Pseudoseizúry nebudú znamenať žiadne následné zvýšenie hladiny prolaktínu v krvi.

Faktory rizika pseudózy

Tri štvrtiny všetkých ľudí, ktorí trpia pseudózami, sú ženy. Nástup sa zvyčajne vyskytuje na začiatku dospelosti alebo neskoro v období dospievania. Ľudia, ktorí trpia pseudózami, majú zvyčajne aj iné psychologické poruchy, ako je veľká depresia alebo úzkostná porucha. Zvyčajne majú tiež históriu mnohých nedefinovaných alebo zle pochopených zdravotných problémov.