Avíza

Terapeutické výhody víriviek

Terapeutické výhody víriviek


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Horúce vane ponúkajú relaxačné prostredie s teplou vodou, ktoré kombinuje vztlak a masážne trysky, čo z nich robí praktický a dobre používaný nástroj pre mnoho druhov terapie. Od zmiernenia všeobecného nepohodlia až po špecializovanú liečbu zdravotných problémov, vírivky podporujú rôzne aspekty zdravia a pohody, keď sa používajú pod vedením lekárskych odborníkov. Pred začatím terapeutického režimu horúcej vane sa uistite, že lekár vás očistil od vodoliečby a pri vysokých teplotách.

Relaxačné výhody

V rozhovore dotlačenom „Chicago Tribune“ majiteľ Atlanty Spa & Leisure Adam Burke povedal „Atlanta Journal-Constitution“, že relaxácia a úľava od stresu sú hlavnými dôvodmi, prečo si zákazníci kupujú vírivky. Podľa Americkej asociácie srdca vedie teplo z horúcich kúpeľov k procesu nazývanému vazodilatácia alebo rozširovanie krvných ciev. Keď sa krvné cievy otvoria, napätie a bolesť môžu tiež uvoľniť priľnavosť na tele. V správe AARP sa tiež uvádza, že horúca voda je známa svojimi upokojujúcimi vlastnosťami, ktoré môžu byť vylepšené aromaterapiou éterickými olejmi, zatiaľ čo studená voda je bojovníkom so zápalom.

Športové zranenia

Podľa správy certifikovaného atletického trénera Terryho Zeiglera, Ed.D., o SportsMD, môže byť vodoliečba užitočným nástrojom pri liečení zranení pri športe, ale iba vtedy, ak sa v procese opravy aplikuje teplo. Ošetrenie horúcou vodou použité príliš skoro po zranení môže iba prehĺbiť zápal a ďalej poškodiť tkanivá. Neskôr v procese hojenia, keď sa bolesti a opuchy začali výrazne zmenšovať, Zeigler poznamenáva, že použitie vlhkého tepla môže aktivovať krvný obeh, zmierniť bolesť a znížiť svalové kŕče. Horúce vane umožňujú dokonalé ponorenie širokých oblastí tela do povrchovej tepelnej terapie, povedal Zeigler. Horúce vane s tryskami sú pozoruhodné svojim masážnym účinkom a napučiavanie vody môže byť nástrojom, ktorý pomáha zraneným pacientom uvoľniť svaly a pomaly obnovovať rozsah pohybu a sily v odpúšťajúcom podvodnom prostredí.

Iné terapeutické použitia

Rovnako ako horúce vane ponúkajú výhody pri športových úrazoch, podľa Artritickej nadácie môžu tí, ktorí trpia artritídou, tiež nájsť úľavu od bolesti a stuhnutosti pri vodnej terapii. Zvýšený obeh a voľný pohyb vo vode robia z víriviek ideálne prostredie pre bezpečné cvičenie bolestivých kĺbov a svalov. Podľa AARP lekári v zdravotníctve príležitostne používajú vírivky na zmiernenie bolestí pri práci. Predbežná štúdia uverejnená v roku 2000 v Novom anglickom vestníku medicíny tiež skúmala úlohu horúcej terapie medzi diabetickými pacientmi, ktorých stav im bráni vo výkone. V štúdii boli hlásené pozitívne zmeny v hmotnosti a hladine cukru v krvi, ktoré možno pripisujú zlepšenému toku krvi do kostrových svalov, čo viedlo ostatných lekárov k tomu, aby požadovali ďalší výskum výsledkov.

Opatrenia

Jedinci s akýmkoľvek zdravotným problémom by nemali používať vírivky, pokiaľ ich lekár na takúto liečbu najprv neschválil. Vyvarujte sa teplotám horúcej vane, ktorá presahuje 102 stupňov, a nenamáčajte ju vo vírivke dlhšie ako 10 až 15 minút. Vždy vyhľadajte odborne udržiavanú vírivku, ktorá sa pravidelne čistí, aby sa zabezpečila čistota a hygiena, podľa Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb. Americká asociácia srdca poznamenáva, že použitie horúcej vane je bezpečné pre väčšinu ľudí s vysokým krvným tlakom, pokiaľ lekár neodporučil jednotlivcovi, aby sa vyvaroval mierneho cvičenia. Terapia horúcou vodou sa podľa Zeiglera neodporúča osobám so senzorickým alebo nervovým poškodením kvôli riziku nepozorovaných popálenín. Podľa CDC by tehotné ženy nemali nikdy používať vírivku bez formálneho usmernenia lekára.

Zdroje