Avíza

Príznaky a príznaky problémov s cirkuláciou nôh


Zlá cirkulácia nôh, ktorá sa často označuje ako periférne vaskulárne ochorenie, je dôsledkom nedostatku okysličenej krvi, ktorá sa čerpá do končatín (nôh a rúk) tela. Slabá cirkulácia má niekoľko možných príčin a rizikových faktorov a vyvoláva niekoľko výrazných príznakov.

Pocit brnenie a znecitlivenie

Niekto trpiaci nedostatočným krvným obehom na nohách môže pociťovať rôzne pocity, vrátane znecitlivenia, mravčenia alebo pocitu špendlíkov a ihiel. Periférna arteriálna oklúzia alebo kalenie tepien môže spôsobiť, že sa ruky a nohy cítia znecitlivené, upokojujúce, ťažké alebo napäté. Ak sa tieto príznaky vyskytnú, spolu s bolesťou alebo kŕčmi nôh z krátkej chôdze, zlou koncentráciou a pamäťou, impotenciou alebo mrazivosťou, odporúča sa vyhľadať lekárske vyšetrenie, pretože tvrdenie tepien je mnohými považované za vraha číslo jedna v Amerike. Buergerova choroba, stav vyvolaný chronickým zápalom krvných ciev u fajčiarov, môže tiež spôsobiť pocit brnenia v prstoch na nohách. Podľa Dr. Jamesa Balcha, autora knihy „Predpis na liečenie výživy“, môže množstvo ďalších nôh spôsobovať necitlivosť nôh, vrátane diabetickej neuropatie, roztrúsenej sklerózy, štípaného nervu, reumatoidnej artritídy a mozgovej príhody.

Bolesť

Pokročilá chronická okluzívna arteriálna choroba môže spôsobiť bolesť v pokoji, najmä pri ležaní, ktorá sa často prejavuje ako pocit pálenia alebo brnenia s znecitlivením prstov na nohách. Klaudikácia je kŕčovitá bolesť, ktorá sa vyskytuje na nohách a niekedy aj na nohách v dôsledku zlého obehu na nohách, zvyčajne spôsobeného aterosklerózou alebo artériosklerózou. Ochorenie periférnych tepien, pri ktorom sa vo vnútorných výstelkách stien tepien hromadia tukové usadeniny a obmedzuje krvný obeh obličiek, žalúdka, rúk, nôh a nôh, môže spôsobiť prerušovanú klaudikáciu. Tento typ kŕčov alebo únava nôh alebo nôh počas aktivity zvyčajne ustupuje, keď osoba stojí.

Opuch

Zanesené tepny nôh a krvné zrazeniny môžu spôsobiť opuch alebo opuchy v dôsledku hromadenia tekutín v tkanivách. Podľa Jamesa Mariona, autora publikácie „Anti-Aging Manuál: Encyklopédia prirodzeného zdravia“ sú za týchto podmienok tiež bežné bolesti a chlad na nohách a chodidlách.

Zmeny kože

Kožné tkanivo, ktoré je chronicky ovplyvňované zlým prísunom krvi, sa môže javiť ako lesklé, hladké a tenké, s malými alebo žiadnymi vlasmi na povrchu. Nechty na nohách môžu byť silné a môžu mať pod nimi usadeniny z kukuričného materiálu.

Odfarbenie

V tkanivách, ktoré sú chronicky zbavené kyslíka, sa môže koža javiť ako purpurovo-čierna alebo modrastá alebo sa môžu javiť ako bezfarebné.