Avíza

Stravovací plán pre Leviticus


Ako súčasť Starého zákona v Biblii napísal Leviticus Mojžiš ako vodítko pre svätý život a duchovný rast a zahŕňa zákony týkajúce sa výživy. Ovocie, zelenina a celé zrná sú základom stravy Leviticus, ktorá vám odporúča, aby ste nejedli mäso bez mäsa, vrátane bravčového mäsa a mäkkýšov, a navrhuje vám obmedziť príjem červeného mäsa.

Ovocie, zelenina a obilniny

Ovocie a zelenina majú nízky obsah kalórií a sú bohaté na vlákninu, vitamíny C a A, draslík a folát. Celé zrná, ktoré zahŕňajú pšenicu, proso a jačmeň, sú tiež bohaté na vlákninu, ako aj na vitamíny B, železo, horčík a selén. Zatiaľ čo Biblia spomína konkrétne ovocie, zeleninu a obilniny, ako napríklad hrozno, figy, uhorky, cibuľu a pšenicu, konzumácia rôznych potravín zo všetkých skupín pomáha zmeniť príjem živín pre lepšie zdravie.

Čisté mäso

Diéta Leviticus tiež naznačuje, že jete mäso „čisté“, ktoré zahŕňa kuracie, morčacie, bažanty, zvieratá so štiepanými kopytami, ako je hovädzí dobytok alebo kozy, a čerstvé a slané ryby s plutvami a šupinami, ako je losos alebo platesa. Aj keď je hovädzie mäso povolené pri strave Leviticus, odporúča sa jesť v malom množstve a namiesto toho jesť viac hydiny alebo rýb ako zdroja bielkovín. Jesť rôzne druhy rýb môže pomôcť zvýšiť príjem omega-3 mastných kyselín, čo môže pomôcť zlepšiť zdravie srdca.

Zdravé tuky

Príjem tukov je obmedzený na stravu Leviticus, konkrétne na tuky z potravín, ako je mlieko, maslo a syr. Väčšina vašich tukových výberov v stravovacom pláne by mala pochádzať zo zdravých zdrojov vrátane mastných rýb, ako je losos a zdravých olejov, ako je extra panenský olivový olej. Nahradenie potravín s vysokým obsahom nasýtených tukov - plnotučného mlieka a masla - zdravými tukmi - olivovým olejom - môže pomôcť znížiť hladiny cholesterolu.

Vzorka jedálnička

Zdravé raňajky o jedle Leviticus môžu zahŕňať ovsené vločky s hrozienkami a odtučnené mlieko. Zdravé obedy v zmesi môžu byť zmiešané greeny s lososom, balsamickým octom a olivovým olejom, podávané s celozrnným chlebom a jablkom. Vzorová večera zahŕňa proso s grilovanou cibuľkou a paprikou a pečeným kuracím mäsom. Pri občerstvení si urobte zdravé plátky uhoriek, fíg, sušených marhúľ alebo celozrnných sušienok.