Avíza

Zvyšuje sa alebo klesá krvný tlak okamžite?

Zvyšuje sa alebo klesá krvný tlak okamžite?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Chôdza je jednou z najúčinnejších foriem cvičenia na zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia. Chôdza - ako všetky formy aeróbneho cvičenia - spočiatku spôsobuje mierne zvýšenie krvného tlaku. V priebehu času však chôdza pomáha znižovať hladinu krvného tlaku, čo je obzvlášť dôležité pre tých, ktorí majú vysoký krvný tlak.

Pochopenie krvného tlaku

Hodnoty krvného tlaku berú do úvahy dve čísla: systolický a diastolický tlak. Systolický krvný tlak je tlak v artériách, keď srdce bije, zatiaľ čo diastolický krvný tlak je tlak v artériách medzi srdcovými rytmami, keď srdce odpočíva a doplňuje krv. Systolický krvný tlak je najvyššie číslo pri odčítaní krvného tlaku. Osoba s normálnym krvným tlakom má hodnoty krvného tlaku, ktoré sú na alebo pod 120/80 mmHg. Ľudia s hodnotami krvného tlaku rovnými alebo vyššími ako 140/90 mmHg sa považujú za osoby s vysokým krvným tlakom a môžu im byť predpísané lieky, ktoré pomôžu znížiť hladiny krvného tlaku. Odporúčajú sa aj úpravy životného štýlu, ako je napríklad denné cvičenie.

Cvičenie a krvný tlak

Počas aeróbneho vzpriameného cvičenia, ako je chôdza, sa u ľudí objaví zvýšenie systolického krvného tlaku a mierne zníženie diastolického krvného tlaku. Systolický krvný tlak sa zvyšuje, aby sa zlepšil prietok krvi, ktorý je potrebný na zabezpečenie vyšších hladín kyslíka pre pracovné svaly. Diastolický krvný tlak sa znižuje, keď sa tepny rozširujú, aby sa prispôsobil dodatočnému toku krvi. Podľa článku, ktorý napísal Len Kravitz, Ph.D. na University of New Mexico, je mierny nárast systolického tlaku a mierny pokles diastolického tlaku u zdravých jedincov normálny a očakávaný.

Dlhodobé účinky

Aj keď sa hladina systolického krvného tlaku zvyšuje, keď ľudia kráčajú, úroveň krvného tlaku bude nižšia ako pred chôdzou, keď je cvičenie ukončené. Podľa American College of Sports Medicine majú ľudia s vysokým krvným tlakom nižšie hodnoty krvného tlaku až 22 hodín po jednom cvičení a ak ľudia začnú chodiť do svojho denného rozvrhu, môžu pozorovať poklesy až o 5 až 10 mmHg pri odčítaní systolického aj diastolického tlaku krvi. Americká asociácia srdca odporúča chodiť 30 minút denne, aby ste mohli ťažiť čo najviac z kardiovaskulárnych výhod.

Čo je potrebné zvážiť

Aj keď mierne zvýšenie systolického krvného tlaku počas cvičenia je normálne, mali by ste sa pred začatím cvičebného režimu porozprávať so svojím lekárom, najmä ak máte kardiovaskulárne ochorenie alebo vysoký krvný tlak. Váš lekár vám môže prispôsobiť cvičebný režim tak, aby vyhovoval vašim špecifickým potrebám, alebo vás môže požiadať, aby ste starostlivo monitorovali krvný tlak pred, počas alebo po cvičení. Ak sa počas cvičenia objavia príznaky, ako sú silné bolesti hlavy, dýchavičnosť, krvácanie z nosa alebo ťažká úzkosť, vyhľadajte lekársku pomoc. Podľa American Heart Association môžu tieto príznaky naznačovať hypertenznú krízu, ktorá sa objavuje, keď hladiny krvného tlaku prekračujú 180/110 mm / Hg.