Avíza

Chudnutie a obeh


Chudnutie prospieva vášmu obehovému systému, ktorý pozostáva z vášho srdca a krvných ciev, ktoré prechádzajú celým telom. Pohyb živín, kyslíka a oxidu uhličitého okolo všetkých buniek vo vašom tele sa nazýva cirkulácia. Prírastok na hmotnosti a obezita poškodzujú váš obehový systém tak, že upchajú vaše tepny tukom, čím rýchlejšie zablokujú krv v pohybe. Chudnutie môže zvrátiť tento účinok a zlepšiť váš obeh.

O obehu

Srdce je centrom obehového systému. To prečerpáva okysličenú krv od seba cez tepny, potom cez kapiláry v tele vášho tela, takže kyslík a živiny môžu byť absorbované bunkami. Toto sa nazýva systémový obeh. Vaše žily posielajú deoxygenovanú krv späť do vášho srdca, ktorá ju posiela do pľúc na reoxygenáciu. To je známe ako pľúcna cirkulácia. Tieto dva typy obehu sú vzájomne prepojené a sú súčasťou toho istého systému. Cirkulácia je rozhodujúca pre stabilizáciu telesnej teploty a úrovne pH.

Obezita spôsobuje užšie tepny

U ľudí s nadváhou a obezitou je často diagnostikovaná ateroskleróza - choroba, pri ktorej sa vaše tepny upchávajú povlakom. Plak sa vyrába hlavne z tukov a cholesterolu a hromadí sa, keď nie ste aktívny, a rýchlo pumpujete krv cez svoje tepny. Zanesené, užšie tepny znamenajú menší prietok krvi, čo znamená menej kyslíka dodávaného do vašich orgánov. To zasa spôsobuje, že orgány trpia a môže viesť k rôznym stavom a chorobám vrátane vysokého krvného tlaku, srdcových chorôb a mozgovej príhody. Nemôžete prejaviť príznaky, kým nebudete mať lekársku pohotovosť, napríklad infarkt alebo mŕtvicu.

Obezita znižuje hladiny adiponektínu

Štúdia z roku 2009 uverejnená v "International Journal of Cardiology" zistila, že úbytok hmotnosti obéznych žien zlepšil ich obeh. Ich zlepšená cirkulácia bola prisúdená zvýšeným hladinám adiponektínu - proteínu, ktorý sa podieľa na regulácii hladín glukózy a odbúravaní tukov. Hladiny adiponektínu sa znižujú so zvyšovaním hmotnosti, čo obéznym ľuďom sťažuje reguláciu hmotnosti a spomaľuje ich obeh. Chudnutie obnovuje hladiny adiponektínu a umožňuje vášmu obehovému systému spravovať zdravšie trávenie.

Cvičenie zlepšuje obeh

Aj keď chudnutie je možné dosiahnuť cvičením alebo bez cvičenia, ak chcete zlepšiť svoj obeh, musíte cvičiť. Pravidelné aeróbne cvičenie rozpúšťa tvorbu usadenín vo vašich tepnách. Cvičenie tiež rozširuje krvné cievy, zlepšuje krvný obeh, podľa Byung-il William Choi, M.D. Štúdia Harvardových absolventov v roku 2000 zistila, že intenzívne aeróbne cvičenie pravidelne znižuje riziko srdcových chorôb o 20 percent. Niektoré príklady aeróbnych aktivít sú beh, plávanie a tenis.

Dôležité informácie

Štúdia spoločnosti Harvard zistila, že 30 minút cvičenia s nízkou intenzitou, napríklad pomalej chôdze, je rovnako účinné pri chudnutí neaktívnych starších ľudí, keďže 30 minút stredne intenzívneho alebo energického cvičenia je určené pre mladších, aktívnejších ľudí. Pokiaľ je cvičenie náročné, prospieva vášmu obehovému systému a celkovému zdraviu. Čím viac cvičíte, tým väčšie sú odmeny za vaše zdravie. Akonáhle sa stanete fit, popri tom, aby ste zostali mierne aktívny počas celého dňa, vykonávajte striedavo a intenzívne cvičenia trikrát až šesťkrát týždenne. Uvidíte zlepšenia zdravia obehového systému, čo zlepšuje celkové zdravie.