Avíza

Čo robiť, keď sa na tvári objaví vyrážka?


Vyrážka tváre môže byť prejavom zmeny stavu kože. Vyrážky sa často objavujú ako hrbole alebo ako červené zapálené škvrny na koži. V niektorých prípadoch môže vyrážka vytekať hnis. Vyrážky môžu byť spôsobené mnohými stavmi, ako sú napríklad ekzémy, granuloma annulare a lišajník. Vyrážka môže byť tiež spôsobená alergickou reakciou, stresom alebo vystavením tvrdým látkam, ako je chlór. Niektorí ľudia, najmä tí, ktorí žijú v chladných krajinách, by sa mohli objaviť vyrážky, ak by boli náhle vystavení slnku.

Prvé kroky

Akonáhle sa objaví vyrážka, umyte si tvár dôkladne studenou vodou a uistite sa, že máte čisté ruky aj vodu. Nepoužívajte žiadne mydlo, ak je to možné, že ste mali alergickú reakciu na váš mydlový produkt, alebo veľmi mierne mydlo. Jemne poklepte suchú tvár.

Vezmite štipku čistej bavlny. Naneste malé množstvo krému. Hydrokortizónový krém proti svrbeniu je testovaná a dobre akceptovaná látka na vyrážky tváre. Na trhu existujú desiatky značiek hydrokortizónového krému, ako aj generické recepty. Naneste krém na postihnuté miesto a pomaly začnite s bavlnou robiť kruhové pohyby. To zaisťuje, že sa liečivá látka dostane do vyrážky a preniká do pokožky. Je to dôležité, pretože povrchové trenie pravdepodobne neprinesie dobré výsledky. Urobte to na niekoľko sekúnd a postup opakujte toľkokrát, koľkokrát budete spokojní.

Dôkladne umyte tvár čistou vodou, aby ste vypláchli hydrokortizón. Potom tvár umyte mydlom.

Sledujte a čakajte

Po vyčistení pokožky počkajte niekoľko hodín, aby ste zistili, či sa vyrážka zmierňuje. Počas tejto doby sa vyhnite svrbeniu alebo dotyku tváre, pretože nečistoty alebo olej z vašich rúk môžu spôsobiť zhoršenie vyrážok. Ak máte nepríjemné pocity, naneste na tvár vlhkú handričku alebo ďalší hydrokortizónový krém. Ak sa domnievate, že vyrážka bola spôsobená alergickou reakciou na vnútorný alebo vonkajší zdroj, vyhnite sa látke, ktorá pôvodne vyrážku vyvolala. Ak sa vyrážka začne zhoršovať alebo rozširovať, ak sa rozpadnete do úľov alebo ak máte ťažkosti s dýchaním alebo dýchavičnosťou, okamžite sa poraďte s lekárom, aby ste sa uistili, že alergická reakcia nespôsobuje vyrážky a iné príznaky. Neliečené alergické reakcie môžu byť fatálne.

Navštívte dermatológa

Ak vyrážka nezmizne po dvoch až troch dňoch alebo ak sa vyrážka rozšíri alebo sa stane príliš bolestivou na liečbu, navštívte dermatológa. Niektoré stavy pokožky, ako je ekzém alebo ružovka, môžu spôsobiť vyrážky, ktoré sú skutočne exacerbované hydrokortizónom a ktoré si vyžadujú špecializované ošetrenie. Ak máte podozrenie, že vaša vyrážka je spôsobená vážnym ochorením, dermatológ alebo iný lekár bude musieť diagnostikovať príčinu vyrážky, ktorá jej je príčinou, aby sa mohla liečiť.