Avíza

Techniky dýchania jogy na zabránenie prechladnutia a kašľa


Jóga je viac ako len ďalšia forma fyzickej zdatnosti. Je to starodávne umenie, ktoré učí množstvo zdravých praktík, vrátane postupov prevencie a liečby chorôb. Pranayama alebo techniky jogínového dýchania sa používajú na meditáciu a môžu sa tiež použiť na prevenciu proti nachladnutiu a kašľu. Pred vyskúšaním prírodných liečebných postupov sa poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Kapalabhati Pranayama

Kapalabhati pranayama, tiež známy ako lebka žiariaci dych, je forma alebo kriya, alebo očistenie. Používa sa na vylúčenie toxínov z pľúc. Môže pomôcť predchádzať kašľu a liečiť ju. Začnite sedením vo zvislej polohe v pohodlnej polohe. Položte ruky na pupok, aby ste tam sústredili svoju pozornosť. Pomocou brušných svalov násilne vytlačte všetok vzduch z pľúc. Pohyb je podobný ako pri fúkaní nosa. Ďalej rýchlo vdychujte cez nosné dierky a naplňte pľúca. Tento postup opakujte pre 25 až 30 vyhostení. Postupom času zvýšte počet opakovaní na 100 vyhostení.

Ujjayi Pranayama

Ujjayi pranayama, vyhlásený za „oojai“, sa voľne prekladá do dobyvateľského dychu. Je to základná technika jogínového dýchania používaná v mnohých rôznych polohách a pri meditácii. To je tiež niekedy označované ako morský dych, pretože mäkký zvuk vydávaný pri jeho vykonávaní. Ujjayi pomáha vyčistiť myseľ a dutiny. Vyrába sa mierne zúžením svalov v krku, aby sa reguloval prietok vzduchu. Pomaly vdýchnite nosom, čím sa žalúdok roztiahne. Potom pomaly vydýchnite a nechajte pľúca úplne vyprázdniť, aby boli ramená uvoľnené. Výdych by mal byť dvakrát taký dlhý ako inhalácia. Opakujte po dobu 5 až 10 minút.

Surya Bhedana Pranayama

Surya bhedana pranayama alebo jeden nosový dych sa používa špecificky na liečbu a prevenciu prechladnutia a príznakov sezónnej alergie. Verí sa tiež, že vyrovnáva mozog. Posaďte sa v pohodlnej polohe. Vytlačte všetok vzduch z pľúc. Pomocou krúžku a malíčkovitých prstov na pravej strane zatvorte ľavú nosovú dierku. Nadýchnite sa hlboko cez pravú nosovú dierku. Zatlačte obe nosné dierky a krátko zadržte dych. Potom uvoľnite ľavú nosovú dierku a vydýchnite. Zvrátiť proces vdýchnutím cez ľavú nosovú dierku a vydýchnutím cez pravú. Tento cyklus opakujte jednu až tri minúty.

Bhramari Pranayama

Bhramari pranayama sa vyrába zlisovaním pier a bzučaním ako bzučiaca včela. Podľa časopisu „Yoga Journal“ vibrácie vyvolané bhramaripranayamom pomáhajú pri otváraní dutín a umožňujú odtoku hlienu, čím zmierňujú sínusový tlak. Môže tiež pomôcť zabrániť rastu baktérií. Bhramari sa používa špecificky na liečbu preťaženia dutín. Je to obzvlášť užitočná technika, ak už máte prechladnutie a ste príliš preťažení na precvičenie ujjayi alebo surya bhedana pranayama.