Info

Môžete robiť sedenia, keď ste bolesť?


„Pocit popálenia“ môže pre rôznych ľudí znamenať rôzne veci, ale sedenie by nemalo byť bolestivé ani by nemalo mať za následok vážne bolesti svalov. Ak trpíte miernou bolesťou svalov, je zvyčajne v poriadku pokračovať vo vašich cvičebných plánoch, ale ak máte silnú bolesť, môže to byť príznak úrazu, ktorý si vyžaduje lekársku pomoc. Ak si nie ste istí, či by ste mali robiť viac zákrokov, keď už máte bolesť, obráťte sa na svojho lekára.

Mierna bolesť svalov

Ak po ukončení sedenia pociťujete miernu bolesť svalov, pravdepodobne ide o svalovú bolesť s oneskoreným nástupom. Tento typ bolesti svalov je častý pri začatí nového cvičenia alebo pri vyskúšaní nového cvičenia. Podľa knihy „Cvičebná fyziológia“ si väčšina odborníkov v oblasti fitness myslí, že bolesť svalov spôsobujú drobné slzy vo vašich svaloch. Počas cvičenia môžu vaše svaly utrpieť malé zranenia. Proces opravy týchto zranení je to, čo vytvára silné a zdravé svalové tkanivo, a kým vaše telo napraví poškodenie, môžete cítiť bolesť.

Ťažká svalová bolesť

Ak pociťujete bolesť počas sedenia, najmä ak je bolesť silná alebo cíti, že sa niečo roztrhlo, mohlo by to byť známkou zranenia, ako je napríklad napätie alebo podvrtnutie. Ak je bolesť v chrbte alebo krku, môže to znamenať, že na sedenie používate nesprávnu formu a spoliehate sa na svaly iné ako svaly brucha. Odpočinok, ľad, kompresia a vyvýšenie môžu pomôcť s bolesťou, ale ak sa zhorší po jednom alebo dvoch dňoch, je čas zavolať lekára.

Kedy cvičiť

Ak je bolesť mierna, je zvyčajne bezpečné robiť sedenia. Skúste sa najskôr zahriať a potom napnúť svaly. Podľa MayoClinic.com to môže pomôcť znížiť svalové napätie a znížiť riziko zranenia. Ak sa bolesť zhoršuje, keď robíte sedenia, nechajte sedenia na deň alebo dva a zamerajte sa na iný druh cvičenia, ako je beh alebo zdvíhanie závaží.

Kedy odpočívať

Ak ste si zranili svaly, zranenia môžu zhoršiť aj sedenie. Ak máte silnú bolesť, ktorá sťažuje pohyb alebo vás udržuje v noci, zobrať pár dní voľna z tréningu a zavolať lekára. Nenechajte sa uchýliť k tomu, že sa stanete gaučovým zemiakom. Nízka úroveň fyzickej aktivity, ako napríklad jemné strečing alebo každodenná prechádzka, vám môže pomôcť vyhnúť sa napätiu vo svaloch a udržať si dostatok končatín, aby ste mohli začať robiť rutinu, keď sa budete cítiť lepšie.