Info

Môže korenené jedlo spôsobiť roztrhnutie doplnku?


Drobný dodatok môže byť život ohrozujúci stav, ktorý sa často vyskytuje, ak záchvat slepého čreva nie je liečený, zvyčajne chirurgicky. Zápal slepého čreva je spôsobený zablokovaním vo vnútri prílohy. Tento stav sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa vyskytuje u ľudí vo veku od 10 do 30 rokov podľa MayoClinic.com. Skutočne nemôžete zabrániť apendicitíde a jedenie korenených jedál nespôsobí prasknutie vášho dodatku.

Zápal slepého čreva

Váš dodatok je malé puzdro pripevnené k hrubému črevu, ale nemá konkrétny účel. Apendicitída spôsobí, že sa dodatok zapáli a vyplní hnisom podľa MayoClinic.com. Tento stav spôsobuje bolesť, ktorá má pôvod v blízkosti pupku alebo na spodnej pravej strane brucha. Bolesť sa môže začať zmierňovať, ale s postupom času bude silnejšia a ostrejšia. Ak sa infekcia nevylieči skoro po začiatku bolesti, môže sa dodatok roztrhnúť, čo často spôsobuje, že bolesť sa zmierňuje. Podľa lekárskeho centra University of Maryland sa však bolesť zvyčajne vracia a spôsobuje ďalšie príznaky, ako sú zimnica, horúčka, nevoľnosť a zvracanie.

Príčiny

Príčinu slepého čreva nie je vždy ľahké určiť, ale niekedy je to spôsobené zablokovaním. Ak sa pri otvorení dutiny v blízkosti slepého čreva zachytí kúsok potravy alebo výkaly, môže to spôsobiť zápal a infekciu. V zriedkavých prípadoch môže nádor spôsobiť apendicitídu, uvádza správa University of Maryland Medical Center. Podľa MayoClinic.com sa môže vyvinúť aj zápal slepého čreva. Ak sa zápal slepého čreva nelieči, môže to viesť k prasknutiu. Burst dodatok spôsobí, že vaše obloženie brucha nakaziť, čo je vážnejšie ochorenie.

Čo korenené jedlo dokáže

Aj keď je možné, že časť koreneného jedla by mohla spôsobiť zablokovanie, ktoré vedie k zápalu slepého čreva, nie je to samotné korenené jedlo. Pikantná strava však môže viesť k iným podmienkam, ktoré môžu byť nepohodlné a môžu napodobňovať skoré príznaky slepého čreva. Jesť korenené jedlá, ako napríklad čili, paprika alebo salsa, môže viesť k tráveniu. Trávenie môže spôsobiť silnú bolesť v oblasti medzi hrudnou kosťou a tlačidlom na bruchu, ako aj nevoľnosť. Bolesť môže byť tak nepohodlná, že by sa mohla zamieňať s apendicitídou alebo s prasknutým dodatkom.

Tipy a úvahy

Ak máte podozrenie, že máte zápal slepého čreva alebo prasknutý dodatok, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Tieto stavy samy osebe nezmiznú a vyžadujú lekárske ošetrenie.

Ak ste po konzumácii korenených jedál náchylní k bolestivému tráveniu, obmedzte, ako často ich máte. To vám ušetrí nepohodlie a obavy, že váš dodatok praskol.