Info

Môže chôdza pomôcť so stratou viscerálneho tuku?


Kľúčom k strate viscerálneho tuku je konzumácia alebo spálenie viac kalórií za deň, ako prijímate jedlo a nápoje. Chôdza je druh cvičenia klasifikovaného ako mierne, pokiaľ sa vykonáva rýchlym tempom. Akýkoľvek typ mierneho až intenzívneho cvičenia vám pomôže spáliť kalórie, zvýšiť váš metabolizmus a zlepšiť celkový mentálny výhľad. Viscerálny tuk sa niekedy označuje aj ako brušný alebo brušný tuk.

Viscerálny tuk

Viscerálny tuk obklopuje a chráni orgány vo vašom bruchu, predpokladá sa však, že predstavuje aj vyššie riziko mnohých druhov chorôb a zdravotných problémov. Niektorí ľudia získavajú viac viscerálneho tuku ako ostatní v dôsledku genetiky a hormonálnych zmien, napríklad zmeny estrogénu, ku ktorej dochádza u žien počas a po menopauze. Ľudia, ktorí získavajú viac viscerálneho tuku ako podkožný tuk v oblasti brucha, majú často tvar „jablka“ a nie hruškovitého tvaru.

Strata viscerálneho tuku

Podľa publikácie Harvard Health Publications je najdôležitejšou vecou v boji proti viscerálnemu tuku cvičenie so strednou intenzitou počas 30 až 60 minút denne. Chôdza, rovnako ako plávanie, jazda na bicykli a tenis, sú príklady cvičení so strednou intenzitou. Zdravá strava plná chudých bielkovín, nízkotučných mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny, celých zŕn a zdravých tukov je tiež mimoriadne prospešná pre stratu viscerálneho tuku.

Výhody chôdze

Chôdza je efektívny spôsob, ako zostať vo forme a schudnúť, vrátane viscerálneho tuku, pretože je to forma cvičenia, ktorá je ľahká na kĺby, kosti a svaly. Môžete chodiť denne s nízkym rizikom zranenia alebo iných komplikácií. Vedci z Duke University Medical Center zistili, že jednotlivci, ktorí kráčali v priemere 12 míľ za týždeň, si udržiavali svoju váhu a tí, ktorí kráčali 20 míľ za týždeň, stratili zo svojich orgánov podkožný aj viscerálny tuk.

Chôdza ako fitness

Chôdza neznie veľmi usilovne pre väčšinu ľudí, preto sa často nepovažuje za aeróbne cvičenie. Aby ste čo najefektívnejšie stratili viscerálny tuk pomocou chôdze, je potrebné kráčať svižne a často. Mali by ste v priemere pribliţne 3 aţ 4 míle za hodinu a zistili, ţe je trochu ťaţšie dýchať ako obvykle. Svoju každodennú rutinu môžete pridať chôdzou do práce, po schodoch a krátkou prechádzkou po obedných prestávkach. Pomôže vám to nielen pri strate viscerálneho tuku, ale aj pri pocitoch energie a pripravení čeliť novým výzvam.