Info

Sacharidy horia pri akej rýchlosti v tele?


V každom okamihu vaše telo využíva na kombináciu sacharidov, tukov a bielkovín. Množstvo použitého zdroja energie závisí predovšetkým od úrovne vašej činnosti. Činnosti s nižšou intenzitou sa silne spoliehajú na tuky, ktoré dodávajú energiu, zatiaľ čo vyššie intenzity vyžadujú viac sacharidov. Dýchací kvocient vám umožní určiť relatívne percento každej živiny použitej počas akejkoľvek činnosti.

Intenzita cvičenia a využitie uhľohydrátov

Hlavným faktorom určujúcim, koľko uhľohydrátov vaše telo používa, je intenzita cvičenia. V pokoji telo primárne využíva tuk na zásobovanie potrebnou energiou. Keď sa intenzita zvyšuje, telo sa spolieha menej na tuk a viac na uhľohydráty. Pri veľmi vysokej intenzite sú uhľohydráty primárnym zdrojom energie v tele. Trvá viac času, než telo premení tuk na využiteľnú energiu ako sacharidy. Keď je energia potrebná rýchlo, rovnako ako pri intenzívnom cvičení, telo uprednostňuje uhľohydráty ako palivo.

Dýchací kvocient

Dýchací kvocient je pomer oxidu uhličitého produkovaného telom k kyslíku spotrebovanému pri rozklade uhľohydrátov, tukov a bielkovín na energiu. RQ 1,0 predstavuje telo, ktoré využíva 100 percent sacharidov na energiu. RQ 0,70 predstavuje celkové využitie tuku, zatiaľ čo 0,82 predstavuje celkové použitie proteínu. Telo zvyčajne používa zmes energie pre energiu a hodnota RQ sa pohybuje niekde medzi 0,70 a 1,0.

Intenzita dychu a cvičenie

Chôdza pri miernom tempe má respiračný kvocient 0,85, čo znamená, že by ste spálili približne 50 percent tuku a 50 percent sacharidov. Chôdza po dobu jednej hodiny spáli približne 254 kalórií alebo 127 kalórií uhľohydrátov. Porovnajte to so spustením s respiračným kvocientom 0,89. Pri tomto RQ energia pochádza z približne 64% uhľohydrátov a 36% tukov. Za hodinu by ste spálili 572 kalórií, 366 kalórií z uhľohydrátov.

Sacharidy podporujú vaše cvičenie

Konzumácia dostatočného množstva uhľohydrátov vo vašej strave na dodanie dostatočnej energie je dôležitým faktorom vášho programu stravovania a cvičenia. Ak nebudete jesť dostatok sacharidov, vaše telo bude nútené spoliehať sa na bielkoviny na energiu a tento proteín pochádza z rozkladu svalovej hmoty. Zdravé stravovanie zabezpečí dostatočné množstvo každej živiny. Pred začatím diéty alebo cvičebného programu sa vždy poraďte so svojím lekárom.