Info

Čo robí kardio pre pľúca?

Čo robí kardio pre pľúca?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kardiovaskulárne cvičenie, ako napríklad aerobik, vás môže nechať hučiť a nafúknuť pri prvých pokusoch. Postupom času sa však začnete cítiť menej vetrení a budete schopní ho potiť počas jednej hodiny. Je to čiastočne vďaka tomu, že vaše pľúca sú účinnejšie pri získavaní kyslíka do vašich tkanív. Aj keď sa vaše nohy nezväčšujú, rýchlejšie dodávajú červené krvinky bohaté na výživu do vašich tkanív. Pred začatím kardiovaskulárneho cvičebného programu sa vždy poraďte so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že máte dostatok zdravia na to, aby ste mohli začať.

Funkcia pľúc

Pľúca fungujú ako veľká vlaková stanica, posielajú kyslík do krvi a vysielajú oxid uhličitý, keď sa krv vracia na cestu z tela. Rovnakú analógiu môžete použiť na pochopenie toho, ako môže cvičenie prospieť pľúcam. Cvičenie zvyšuje schopnosť vášho tela využívať kyslík najefektívnejšie, čím sa podstatne zvyšuje rýchlosť, ktorou sa vlak alebo okysličená krv pohybuje, píše Jeremy Barnes, docent zdravotníctva na Juhovýchodnej Missouri State University v časopise „Scientific American“. Keď vaše tkanivá rýchlejšie kyslík, tkanivá sú schopné pokračovať v namáhavom cvičení. Môžete tiež začať ľahšie plniť každodenné úlohy, ktoré ste si už nechali naťahovať. Príkladom by bolo lezenie po schodoch alebo nosenie ťažkých tašiek na potraviny.

Odstraňovanie oxidu uhličitého

Podľa Barnesa kardiovaskulárne cvičenie okrem zabezpečenia väčšieho prísunu kyslíka do pľúc zvyšuje účinnosť pľúc pri odstraňovaní oxidu uhličitého alebo odpadových produktov z bunkových funkcií. Zhromaždenie oxidu uhličitého vo vašich pľúcach môže byť škodlivé pre orgány tela a môže viesť k zlyhaniu dýchacích ciest. Zapojením sa do pravidelného kardiovaskulárneho cvičenia môžete zvýšiť schopnosť tela tento odpad odstrániť.

Výskumná štúdia

Prebiehajúca štúdia z Univerzity Georgea Masona a Národných zdravotníckych ústavov zistila, že pľúcna hypertenzia s pľúcnou chorobou by mohla mať úžitok z prechádzky na bežiacom páse najmenej trikrát týždenne, podľa webových stránok univerzity. Zatiaľ čo cvičenie sa zvyčajne neodporúča pre túto populáciu pacientov na základe postihnutých pľúcnych funkcií, vedci požiadali pacientov, aby chodili na bežiacom páse trikrát týždenne počas 30 až 45 minút. Vedci zistili, že svaly cvičencov odobrali kyslík z krvi a pomohli poškodeným pľúcam kompenzovať. Po 10 týždňoch pacienti hlásili zmiernenie príznakov pľúcnej hypertenzie a boli schopní chodiť o 187 stôp dlhšie ako na začiatku štúdie.

Mylná

Bežná mylná predstava o kardiovaskulárnom cvičení spočíva v tom, že rozširuje pľúcnu kapacitu alebo nejakým spôsobom zvyšuje schopnosť pľúc expandovať. Toto nie je presný popis toho, ako kardio prospieva pľúcam, píše Barnes. Objem vzduchu, ktorý môže cvičenec vyfukovať a vyfukovať, sa zriedka líši od cvičenia, pokiaľ tento cvičenec nemá stav, ktorý ovplyvňuje funkciu pľúc, ako je astma alebo bronchitída, podľa článku. Namiesto toho premýšľajte o výhodách cvičenia pre pľúca ako o tom, že majú čo do činenia s používaním kyslíka v pľúcach, ktoré sa distribuujú najefektívnejšie vo vašom tele.