Info

Kardiovaskulárna vytrvalosť Vs. Svalová vytrvalosť

Kardiovaskulárna vytrvalosť Vs. Svalová vytrvalosťWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Celkový zdravotný stav vášho srdca určuje kardiovaskulárnu kondíciu a doba, počas ktorej môžu vaše svaly vyvíjať energiu pri neustálom pohybe, určuje svalovú kondíciu. Ak kráčate po schodoch nahor, zvyšuje sa srdcový rytmus a zanecháva vám nedostatok dychu, váš kardiovaskulárny systém nie je silný a vy musíte vyvinúť kardiovaskulárnu vytrvalosť, aby ste zlepšili zdravie srdca. Ak nemôžete efektívne vykonávať cvičenia zamerané na silový tréning, ako sú kliešte, výpady a drepy, budete musieť vybudovať svalovú vytrvalosť, aby ste si vybudovali svalovú výdrž.

Svalová vytrvalosť

Svalová vytrvalosť sa meria schopnosťou vašich svalov odolávať únave. Na rozdiel od svalovej sily, ktorá určuje množstvo sily, ktorú môžete vynaložiť jediným úsilím, svalová vytrvalosť ovplyvňuje počet opakovaní silového tréningu skôr, ako sa vaše svaly začnú unavovať. Svaly sa oslabujú z rôznych dôvodov, napríklad z dôvodu choroby, zranenia a zlej výživy, preto je dôležité, aby ste sa pred zapojením do posilňovania svalov poradili so svojím lekárom. Ak lekár zistí, že vaša svalová slabosť je spôsobená nečinnosťou svalov, rozvíjajte svoje svaly vykonávaním cvičení, ktoré zvyšujú svalovú silu a výdrž.

Rozvíjanie svalovej vytrvalosti

Na rozvoj svalovej vytrvalosti musíte opakovane vykonávať činnosti zamerané na silový tréning a zároveň postupne zvyšovať odpor. Napríklad môžete začať budovať svalovú vytrvalosť v bicepse vykonaním troch 12-opakujúcich sa sád bicepsových kučier s použitím váh 10 libier. Každý týždeň zvyšte hmotnosť svojich činiek o dve kilogramy a pridajte jednu ďalšiu sadu kučeravých bicepsov do svojej rutiny; to postupne zvyšuje množstvo energie, ktorú môže váš biceps vyvíjať, a dĺžku času, počas ktorého môžu vyvíjať túto energiu. Túto stratégiu použite s každou činnosťou zameranou na budovanie sily, aby ste si vybudovali svalovú vytrvalosť v celom tele. Nakoniec budete môcť plávať dlhšie, bežať rýchlejšie, zdvíhať ťažšie závažia a efektívnejšie vykonávať rôzne fyzické úlohy.

Kardiovaskulárna vytrvalosť

Kardiovaskulárny systém zahŕňa srdce, tepny a žily. Keď je vaše srdce silné, pumpuje krv do vášho tela efektívne a dodáva vašim orgánom a svalom kyslík, ktorý potrebujú na optimálnu prácu. Keď je vaše srdce slabé, jeho schopnosť čerpania je zlá a vaše orgány a svaly nemajú dostatok energie, aby vás udržali počas fyzických aktivít. Budovanie kardiovaskulárnej vytrvalosti pozitívne ovplyvňuje vaše celkové zdravie. Bez neho vaše orgány nebudú fungovať dobre a budete mať vyššie riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb. Vaše srdce je sval a rovnako ako všetky svaly sa prispôsobuje požiadavkám, ktoré sú naň kladené. Ak chcete vybudovať kardiovaskulárnu vytrvalosť, musíte vykonávať aeróbne cvičenia, ako je chôdza, behanie alebo behanie, pričom postupne predlžujete trvanie kardiovaskulárnych cvičení.

Rozvíjanie kardiovaskulárnej vytrvalosti

Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb odporúčajú týždenne vykonávať kardiovaskulárne cvičenia so strednou intenzitou 150 minút. To predstavuje 30 minút aeróbneho cvičenia päť dní v týždni, čo je minimálne množstvo aeróbneho cvičenia potrebného na udržanie kardiovaskulárneho zdravia. Ak chcete vybudovať kardiovaskulárnu vytrvalosť, zvýšte kardiovaskulárny tréning o 10 minút týždenne. Po dvoch mesiacoch budete každý týždeň vykonávať viac ako 230 minút aeróbneho cvičenia, vaše srdce bude silnejšie a budete mať väčšiu výdrž a energiu. Pokračujte v pridávaní najmenej 10 minút týždenne do kardiovaskulárnej rutiny, kým nedosiahnete požadovanú úroveň kardiovaskulárnej kondície.